Ovaj deformitet stopala spada u kategoriju urođenih, kongenitalnih i ujedno predstavlja najteži i najčešći deformitet stopala.
Karakteristično za ovaj deformitet je da su sve strukture stopala i potkolenice u izvesnom stepenu deformisani, neke primarno, a neke sekundarno.
Tačan uzrok nastanka pes equinovarus-a se ne zna.
Različiti su i faktori koji mogu dovesti do pes equinovarus-a, od mehaničkih do neuroloških. Na određenu ulogu mehaničkih intrauterinih faktora u nastanku nekih oblika pes equinovarus-a ukazuje nam i činjenica da se deformitet češće javlja kod blizanačke trudnoće, u uslovima manjka plodove tečnosti, kod prvorotki i kod krupnih plodova. Anomalija je dva puta češća kod dečaka, a obostrana je u 50% slučajeva.
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike:
KLINIČKA SLIKA:
U celini, mišići stopala su skraćeni dok je stopalo uvijeno prema unutra. Taban gleda ka unutra i prema gore.Dorzum (gornja strana) stopala je okrenut prema napred i prema dole.
Ovaj deformitet često prati atrofična (slaba) muskulatura donjih i srednjih delova mišića potkolenica i peronealne muskulature.
Unutrašnja rotacija potkolenica česta pojava.Stopalo je tvrdo i nalazi se u položaju plantarne fleksije i supinacije (taban je okrenut ka tabanu).Ahilova tetiva je skraćena i podiže petu nagore, tako da ona ne dodiruje podlogu.
Pes equinovarus
Aktivna dorzalna fleksija se ne izvodi, a plantarna fleksija je ograničena.Abdukcija i ekstenzija nisu aktivno izvodljive.
Karakterističan je izgled stopala i potkolenice koji su u obliku „štapa za golf”.U nekim situacijama palac može da dodiruje i potkolenicu.
ČETIRI OSNOVNE KARAKTERISTIKE PES EQUINOVARUS -a:
Ovaj deformitet stopala spada u kategoriju urođenih, kongenitalnih deformiteta stopala.
Prednji deo stopala je povijen unutra, dok je spoljašnja ivica stopala konveksna (ispupčena), a unutrašnja konkavna (udubljena), dajući tako stopalu izgled kifle.Zadnji deo stopala je normalan.
Deformitet je prisutan još na porođaju, ali se otkriva obično u kasnijim mesecima ili kad dete prohoda.
Kod dece kod koje se ovaj deformitet ne iskoriguje kada prohodaju, prsti su povijeni prema unutra, a palac je odmaknut od drugog prsta.
Pes metatarsus varus
U mlađem uzrastu, ova deca deformišu obuću, a u starijem se javlja bol na spoljašnjoj strani stopala.
Pravovremenost terapije je uvek bila najznačajnija. Tako je i u lečenju pes metatarsus varus-a i pes equinovarus-a. Lečenje može da započne odmah po rođenju, što bi bilo i idealno, kako bi se kompletna korekcija završila do početka hoda (obično oko 12. meseca života).
Kao uvod u kineziterapijsko tretiranje deformiteta, koriste se termo procedure, sa ciljem zagrevanja mekog tkiva skočnog zgloba. Time se vrši priprema za uspešniju primenu vežbi.Od termo procedura moguće je primeniti toplu zagrejanu glinu kao oblogu (primenjujemo je u ambulanti fizikalne medicine NIKA), topao parafin, IR lampa kao i bilo koja toplotna procedura koja prija detetu.
U kućnim uslovima, preporučuje se da se vežbe sprovode posle kupanja ili, pre vežbi, stopala potopiti u toplu vodu.
Preporuka je i da se slabi mišići stimulišu aparaturno (elektrostimulacija).
Preporuka je da se pre kineziterapije aplikuje lagana masaža.
U lečenju pes metatarsus varus-a i pes equinovarus-a, najznačajnija je primena pasivnih kineziterapijskih procedura (medicinsko vežbanje) koje izvodi fizioterapeut. Ovim vežbama vrši se istezanje mišića čime se povećava obim pokreta u zglobu.Vežbe bi trebalo raditi 4-5 puta dnevno, svako stopalo 5-10 minuta.
Kineziterapija pes metatarsus varus-a i pes equinovarus-a
Najbolji rezultati se postižu ukoliko jednom dnevno terapiju sprovodi fizioterapeut, a ostalih 3-4 puta dnevno roditelj/staratelj (u kućnim uslovima). Zbog toga je neophodo da se izvrši edukacija roditelja/staratelja kao da sami pravilno sprovedu terapiju, bez dolaska u ustanovu.
U lečenju pes metatarsus varus-a i pes equinovarus-a vrši se i pasivna korekcija deformiteta aplikacijom gipsanih, kožnih ili plasičnih longeta koje se prave po otisku.
Da bi se pasivno održao korektivni položaj stopala, longete se ne skidaju narednih 7 dana ili se skidaju samo kada se rade vežbe. Preko noći je obavezno nošenje longete.
Kod dece do 3 meseca starosti, longete se menjaju svake nedelje. Nakon trećeg meseca života, zbog sporijeg rasta, longete se menjaju svake druge nedelje.
Od pasivnih pomagala za korekciju pes metatarsus varus-a koriste se i specijalne antivarus-abdukcione cipele. Njihova primena se vezuje za vertikalizaciju deteta i hod.
Vrlo je primenjivo da se umesto navedenih cipela u procesu pasivne korekcije upotrebe i obične cipele, tako što se leva cipela ubuje na desno stopalo, a desna cipela na levo.
Kod pes equinovarus-a, izrađuju se specijalne antivarus cipele sa podignutom unutrašnjom ivicom.
Kod dece većeg uzrasta sa rezistentnim deformitetom, kao pasivno pomagalo za noć koriste se Denis-Braunove šine.
Operativno lečenje dolazi u obzir kod nelečenih i perzistirajućih strukturalnih poremećaja ili ako nakon desete nedelje nema radiografskog izlečenja.
Potrebne su stalne kontrole ove dece u početku na 7 dana, a po izlečenju na svaka 4 meseca najmanje naredne 3 godine.
Autor teksta: Žarko Popović, viši fizioterapeut, defektolog-somatoped
POVEZANI TEKSTOVI: DEFORMITETI STOPALA, LEČENJE RAVNIH STOPALA, KAKO FIZIOTERAPEUT LEČI TELESNE DEFORMITETE
Comments
Martina sabanovicJuly 3, 2018 at 1:15 pm
Postovani imam Jedno pitanje imam cerku rodjena je sa
Talipes equinovarus
Lecena je bila sa longete do 4 meseci posle toga nosila ortopedske cipele sa sinama nisu uopste rekli da to treba operativno dase resi dok je bila mala EVO sad ima 5 god tek sad su mi rekli da mora operativno dase resi I evo operisana je ima 9meseci bilismo fizikalne terapije I sve Ali meni to nije jos uvek dobro zato sto njena stopala jos uvek idu prema unutra zato Sam mnogo zabrinuta zamolila bih vas da mi odgovorite jer zaista mije potreban vas savet hvala unpred.
nikawpJuly 4, 2018 at 5:47 am
Poštovana Martina,
Savetujem vam da ne odustajete od kineziterapija koje ako su adekvatne,
upornim radom mogu da daju odličan rezultat.
U našoj Ambulanti, pored sprovođenja korekcija, uobičajeno je da obučimo roditelje da
aktivno i pravilno uzmu učešće u rehabilitaciji njihovog deteta.
Nemojte da očekujete da će samo drugi tj. stručnjaci da rešavaju deformitet vašeg deteta.
Insistirajte da vas obuče.
Sa detetom radite kada god možete i kada je dete raspoloženo. Najmanje 3x dnevno.
Obavezno uveče pre spavanja a posle kupanja.
Uzrast od 5 godina je zahvalan za rad i rezultati neće izostati.
Korektivna obuća je preporuka kao pasivna pomoćna metoda u lečenju.
DijanaMay 9, 2018 at 8:38 pm
Poštovani,imam bebu staru 8 mjeseci. Rodjena je sa krivim stopalima,nosila je gipseve 46 dana (mjenjanje na svakih 7),zatim vjezbe koje su ispravile jedno stopalo,ali drugo je moralo operativno (da se produzi ahilova tetiva,s tim da na otpusnici pise da je operisana i kapsula 🤔,sto meni niko nije rekao niti znam o cemu se radi)Nosen je gips 6 sedmica i sada je skinut,ali konce nisu uspjeli izvaditi u potpunosti pa me brine da nece praviti probleme?????
Sada cekamo ortopedske cipele koje su povezane sa sipkom 😐 ali cula sam i za opciju sandale za jednu nogu koja ima u Engleskoj i kosta oko 200funti pa bih je uzela da bebi bar danju olaksam,a bojim se da ne pogrijesim Hvala
nikawpMay 10, 2018 at 5:41 am
Poštovana Dijana,
Predlažem vam da kontaktirate Ortopedsko preduzeće Rudo: http://www.rudo.rs/
ili privatnu firmu koja se bavi prodajom i izradom ortopedskih pomagala: http://medifitmax.co.rs/
http://www.ortopedija-novizivot.co.rs/
I ne zaboravite, oropedska pomagala su pomoćna metoda pasivne korekcije.
Suština je u kineziterapiji koju sprovode fizioterapeuti!
Roditelji bi trebalo da prođu obuku-edukaciju sprovođenja kineziterapijskih procedura.
Biljana BačevićMay 26, 2017 at 7:03 pm
Postovani,imam 41god.i urođeni deformitet stopala pes metatursus varus koji mi je do skoro pravio samo estetski problem,međutim sada su se javili i bolovi.Da li je moguće operativno lečenje u cilju korekcije deformiteta i uklanjanja prisutnog bola.Hvala unapred.
adminMay 27, 2017 at 7:04 am
Poštovana Biljana,
Deformiteti stopala vremenom iz estetskog prelaze u funkcionalni problem, što i jeste vaš slučaj.
Korekcija deformiteta je prilično teška tako da se preporučuje operativno rešavanje problema.
Svakako da bi trebalo da vas pregleda ortoped i na osnovu njegovog mišljenja odlučite.
Preporučujem vam i nošenje rasteretnih uložaka koji se izrađuju po otisku stopala.
DraganaNovember 12, 2016 at 10:39 am
Postovani,mozete li pomoci u preporuci,imam sestricinu sada od 17 god,a u 14 god je tek prvi put operisana jedno stopalo dijagnoza Pes varus i drugo Morbus Fridrisch.Pes equinovarus spasticus bil.Od tada do sada neke velike promene na bolje nema mozda i gore nego sto je bilo.Zanima me postoji li u BG ili pak negde svetska klinika i moze li se ikad to ispraviti?Prodali bi sve samo da ispravi koliko toliko noge jer jako tesko hoda a ponekad ima i bolove.Unapred hvala.
adminNovember 12, 2016 at 12:51 pm
Poštovana Dragana,
Potpunu razumem vašu zabrinutost, ujedno, rešenje ne tražite u inostranstvu.
Svako ko radi svoj posao kako treba može da reši zdravstveni problem vaše sestričine. Takvih ima i ovde u Beogradu, od hirurga-ortopeda, do dobrih fizioterapeuta.
Greška je nastala dugogodišnjim terapijskim nečinjenjem, a posle hirurškog zahvata nije se nastavilo sa kineziterapijom.
Predlažem vam da se sestričina pregleda, napravi funkcionalni status, uradi dijagnostika i ako je potrebno uputi kod ortopeda.
U svakom slučaju je potrebno da se započnu fizikalne i kineziterapijske procedure čim pre. Stojimo vam na rapolaganju.
JovanaSeptember 13, 2016 at 11:38 am
Postovanje,
imam bebu staru dva meseca,i dobili smo potkolene longete da nosimo,imamo metatrsus varus. Medjutim ja ne znam da mu stavim longete,jer su potkolene i kako god da ih stavim njemu smetaju i zavoj ga sece u predelu kolena..sta da radim? Jel mi mozete objasniti kako da ih stavim? Prvi sin mi je imao isti problem ali je imao longetice do kolena tako da nisam imala problem sa fiksiranjem.I nama je zakazana kontrola tek 3 oktobra..to je skoro mesec dana od izrade longetica,zar mu nece biti male?
Hvala..
adminSeptember 14, 2016 at 7:03 am
Poštovana Jovana,
Longete u korekciji pes metatarsus varus-a su pasivna korekcija deformiteta i najčešće se aplikuju noću.
Da bi imale smisla i odradile svoj deo posla, potrebno je da su pažljivo i precizno izrađene i
da su roditelji prošli edukaciju za njihovu aplikaciju.
Nošenje longeta, čak i da su svršeno izrađene, ne daju kompletan rezultat bez aktivne korekcije.
Savetujem vam da ih reklamirate i da čim pre započnete sa kineziterapijskim procedurama aktivne korekcije.
Drugim rečima, ne čekajte mesec dana, ujedno obratitite se fizioterapeutu koji će na dva dana raditi sa bebom,
a vas i oca deteta će naučiti kako da u kućnim uslovima sprovodite propisane vežbe.
Gore navedeno je sistemsko rešenje po protokolu i daje rezultat.
Ena stankovicJuly 13, 2016 at 12:09 pm
Postovanje. Moj sin ima 16 meseci pre mesec dana na kontroli ustanovljeno je da ima Talipes celcaneovalgus dobio je longetice i vezbice koje radimo kuci… Mene interesuje samo da li je ovo njegovo stanje tj ovaj deformitet stopala koji on ima opasan ili ce se ispraviti vremenom jer se bojim da nece ni prohodati, on jos uvek nije prohodao rodjen je pre vremema mesec ipo dana i toliko i kasni u svemu… Dali ovaj deformitet smeta pri hodanju, jedino sto se on drzi za ruke dok hoda i dosta se klati nije stabilan.
adminJuly 14, 2016 at 9:27 pm
Poštovana Ena,
Deformitet stopala Talipes celcaneovalgus se uspešno tretira AKTIVNO primenom kineziterapijskih procedura, ujedno i fizikalnih, bezaparaturnih (tople obloge, tople kupke, tople glinene obloge, parafinske obloge…) kao uvod u kineziterapiju.
Ujedno se primenjuje i pasivna korekcija deformiteta aplikovanjem korektivnih longeta.
Predlažem vam da već sada izradite korektivnu obuću za dete, čime će proces prohodavanja biti lakši i brži.
Sve navedeno možete da sprovedete u kućnim uslovima.
Najbolji rezultati se postižu tako što se roditelji edukuju za sprovođenje terapije (najčešće majka). Vežbe se rade tri puta dnevno po 15 minuta, može i češće, obavezno uveče posle kupanja, kada se efekat toplih obloga postiže toplom kupkom.
Savetujem vam i da svaki drugi dan angažujete dobrog fizioterapeuta, koji bi sa deteom odradio tretman, davao vam sugestije, korigovao terapiju i nadgeldao.
Praktično, uspešnost terapije je u vašim rukama.
Korekcija deformiteta Talipes celcaneovalgus je samo preduslov da dete prohoda.
Kako rekoste, “KAŠNJENJE U SVEMU” može da se okarakteriše kao usporeni psihomotorni razvoj deteta i česta je pojava koja prati prevremeni porođaj.
Zato vam savetujem da se obratite stručnjacima koji će uz dobru stimulativnu terapiju (balans, ravnoteža, posturalne reakcije…) uspešno da reše problem.
Znam da ste zabrinuti i da vam je teško jer je zdravstveno stanje vašeg deteta narušeno, ali uz dobru terapiju sve je rešivo bez ostatka!
Predstoji vam naporan rad, morate da budete uporni i da otpor koji će dete da ima vezano za pasivnu korekciju stopala u smislu negodovanja i plača, da prevaziđete i sa empatskim stavom uradite najbolje za vaše dete.
NadjaMarch 14, 2016 at 9:14 pm
Moj sestrić star 3 nedelje, rodjen je sa dijagnozom Talipes equinovarus.lat.sin Q660, odmah je po rodjenju počeo da nosi longetu i menjaju mu na nedelju dana u Dečjoj klinici u Novom sadu, pod kontrolom ortopeda-hirurga dr Marića. Problem je sto mu prstići otiču i što jako plače, u bolnici kažu da je sve pod kontrolom. Da li je normalno da prstići otiču i da su plavi. Da li bebu boli noga u longeti? Da li može nekako da mu se olakša? Hvala!
adminMarch 15, 2016 at 7:53 am
Poštovana Nađa,
PES EQUINOVARUS spada u u kategoriju urođenih, kongenitalnih i ujedno predstavlja najteži i najčešći deformitet stopala.
U lečenju pes equinovarus-a vrši se i pasivna korekcija deformiteta aplikacijom gipsanih, kožnih ili plasičnih longeta koje se prave po otisku.
Da bi se pasivno održao korektivni položaj stopala, longete se ne skidaju narednih 7 dana ili se skidaju samo kada se rade vežbe.
Preko noći je obavezno nošenje longete.
Kod dece do 3 meseca starosti, longete se menjaju svake nedelje. Nakon trećeg meseca života, zbog sporijeg rasta, longete se menjaju svake druge nedelje.
Operativno lečenje dolazi u obzir kod nelečenih i perzistirajućih strukturalnih poremećaja ili ako nakon desete nedelje nema radiografskog izlečenja.
Prilično je teško napraviti adekvatnu plastičnu funkcionalnu longetu po otisku. Sama izrada longete je prilično skupa, a najčešće su neadekvatne.
To potvrđuje i vaše pismo gde kažete da bebi prstići otiču i plave. Naravno da neadekvatna longeta žulja i boli. Pokušajte da ubacivanjem vate preko kože bebe i sa unutrašnje strane longete i pažljivijim pozicioniranjem da otklonite tegobe. O ovome svakako obavestite ordinirajućeg lekara. I naravno, radite vežbe za korekciju!
SvetlanaJanuary 28, 2016 at 10:56 pm
Koliko kostaju te longete
adminJanuary 29, 2016 at 7:40 am
Poštovana Svetlana,
Dostavljamo vam linkove na kojima možete da se informišete o ceni longeta.
http://www.rudo.rs/sr/pocetna-1.html
http://www.bauerfeind.rs/
http://medifitmax.co.rs/o-nama/
Danijela PapačekOctober 17, 2015 at 11:12 pm
Poštovanje, rodjena sam sa dijagnozom Pes equinovarus bill I sin. Sa mojih 18.meseci 1976. uradjena je operacija kako je napisano Pes equinovarus bill l sin,Operatio plastica sec Brocman-y bill l sin oba stopala. Posle zahvata imala sam redovnu reabilitaciju, nosilla sam sipele sa šipkom,zatim ortopetske cipele masaže, Soko banja i neznam šta još. Na kraju se sve dobro završilo. Rodila sam četvoro dece pa sam zbog trudnoća dobila velike vene na nogama i stopalima koje su dosta izražene ali doktori nesmeju da operišu kako kažu zbog arterija. Moje pitanje je već 3-4 meseca imam jake bolove u desnom zglobu sa spoljnje i unutrašnje strane i blagi otok.Bol ne prestaje kako danju tako noću, javila sam se lekaru fizijatrije a on mi je samo odgovorio da nema leka jedino da pijem lekove protiv bolova od kojih nemam nikakvo poboljšanje jer bol ne prestaje. Počela sam da šepam na toj nozi pa imam osećaj kako gazim na spoljnju stranu stopala da mi se zateže tetiva sa unutrašnje strane stopala. neznam koliko me razumete, meni su oba stopala sečena sa unutrašnje strane jer su produžavali tetivu kao i rez iza stopala tj. iznad pete. Mnogo mi znači Vaš odgovor šta treba da preduzmem i da li mogu da rešim problem i kako da li nekim vežbama, vožnja bicikle…Shvatite moju zabrinutost jer ne mogu da se služim nogom kako bi trebalo a potrebna sam deci jer su još uvek mala. Unapred hvala
adminOctober 18, 2015 at 8:31 pm
Poštovana Danijela,
Savetujem vam da čim pre započnete fizikalni analgetski tretman desnog skočnog zgloba.
Bol ne smete da trpite.
Kada se bol stavi pod kontrolu, započeti dijagnostiku (Rtg.), kolor Doppler krvnih sudova nogu, procenu posture, biomehanike… To su ujedno i sistemska rešenja.
Stojimo vam na raspolaganju za sva vaša pitanja.
Tatjana IgnjatovicMay 16, 2015 at 7:50 pm
Postovanje,
Moja cerka ima 14 godina i urodjeni deformitet stopala Pes metatarsus varus posturalis, koji smo pokusali da popravimo na razne nacine od vezbica preko longete i ortopedskih cipelica. Cinjenica je da se stanje popravilo u odnosu na to kako je bilo medjutim problem je i dalje prisutan. Smeta joj narocito sada kad je vec devojcurak i ne moze da nosi obucu koja joj se svidja. Zanima me da li bi operativnim zahvatom to moglo da se resi, ako jeste gde bi se zahvat mogao izvrsiti, kakav je postoperativni tok oporavka i kakve su poledice moguce? Unapred hvala na odgovoru.
adminMay 18, 2015 at 5:22 pm
Poštovana g-đo Ignjatović,
Kao što i sama dijagnoza kaže, reč je posturalnom deformitetu stopala. Drugim rečima to znači da je deformitet posledica lošeg posturlnog držanja tela.
Svkako da u uzrastu od 14 godina, uglavnom možemo iz prakse da pretpostavimo da je reč o funkcionalnim deformcijama kičmenog stuba (u malom procentu – strukturalnim) i ostalih telesnih segmenata uz pomeranje karlice i težišne linije tela.
Sve to prati i poremećaj biomehanike i disharmonija mišićne snage. Najčešće se i amplitude pokreta segmenata smanjuju.
Navedene tegobe su sa odličnom prognozom, gde lečenje uključuje ozbiljan kineziterapijski tretman.
Stoga predlažem da se odredi detaljan antropometrijski status sa preciznim funkcionalnim statusom. Kao sto ste primetili, sve navedeno je direktno upućuje na sistemsko rešavanje posledica.
O opertivnom tretmanu ne razmišljam kao ideji dok se ne pokuša gore navedeno.
Tatjana IgnjatovicMay 20, 2015 at 8:04 am
Zahvaljujem na odgovoru, jedino bih Vas jos zamolila ako mozete da mi preporucite nekoga kome bi ovde mogla da se obratim za pomoc tj. ko bi mogao da uradi pregled i terapiju tog tipa, s obzirom da smo mi iz Sapca.
Jos jednom veliko hvala.
adminMay 23, 2015 at 6:03 pm
Postovana g-đo Ignjatović,
Što se tiče osnovnog i kontrolnih pregleda, svakako bi mogli da ih uradito u Ambulanti NIKA. To bi bila i osnova od koje bi krenuli.
Na osnovu pregleda se izrađuje dobar plan lečenja po prioritetima.
Što se tiče svakodnevne terapije u Šapcu, zaista ne poznajemo nikog od svojih kolega koji žive i rade u Šapcu.
Preporuka je da pokušate da sami nađete vrednog i posvećenog terapeuta.
Kontrolnim pregledima možemo vrlo lako u svakom trenutku da proverimo rezultate rada.